Frytop Green Energy
FT 807 EL TOP
Digital electric countertop griddle of 80 by 70 cm with energy savings technology.
Potência Elétrica
5.6 kW
Voltagem
380 - 415 V 3N - 50/60 Hz 220 - 240V 3 - 50/60Hz
Dimensões (LxPxH)
800, 700, 400 mm
Equipamento importado. Valores sob consulta.
Solicitar Cotação com Especialista
Produto com certificação CE / EAC e garantia de importação.
The peculiarity of Arris Fry-top Green Energy is due to thermal inertia, which is conveyed to the cooking surface by the heating elements. The heating elements, once heated up, only consume the amount of energy necessary to stay on the selected temperature. Our special technology allows the griddle to have a 25%-30% lower maximum consumption in comparison to an appliance with the same dimensions in the market. Thanks to the particular composition of the materials and to the thermal characteristics, it is even possible to have an energy saving up to 50%.
| Dimensões do Produto (LxPxH) | 800, 700, 400 mm |
|---|---|
| Dimensões da Placa | 720x510 mm |
| Voltagem | 380 - 415 V 3N - 50/60 Hz 220 - 240V 3 - 50/60Hz |
| Potência Elétrica | 5.6 kW |
| Peso Bruto | 120 kg |
| Volume da Embalagem | 0.47 m³ |
| Material / Construção | Stainless steel |
| Sonda de Coração | Optional |